Zeka Geliştiren Oyuncaklar

0
43

Bebeğimizin bu dünyayla tanıştığı o ilk anlarla birlikte o dünyamızı bizimle ve ilk oyuncaklarıyla tanır. Günümüzde ebeveynlerin bilgiye kolayca ulaşabilmeleri bebekleri için de hangi oyuncak ne zaman alınmalı sorularına netlik kazandırıyor.

“Oyun bebeğimizin sosyal beceri gelişiminin temelini oluşturur.”

Oyun bebeğimizin etrafı keşfetmesi için bulunmaz bir nimettir. Her zaman onun etrafı oyuncakları keşfetmesine izin verirsek bu onun öğrenmesi için iyi bir temel oluşturucaktır. Etrafta, mağazalarda veya internette birçok farklı oyuncak görüyoruz. Herkez her oyuncakla ilgili başka bir faydada bahsederken. Bizlerde hepsinden almaya çalışıyoruz. Bende çocuklarımı büyütürken evi küçük bir oyuncakçıya çevirmiştim. Ama zamanla gördümki çok olması onun dikkatinin daha çok dağılmasına , daha çok sıkılmasına ve odaklanamamasına sebep oluyor. Biraz araştırmadan sonra bebeklerin oyuncakla tanıştıkları dönemde her ay 1 oyuncakla tanışmaları gerektiğinin daha doğru olduğu öğrendim. Oğlum Baran da ilk denediğim yöntem evet bütün oyucakları saçmaktan daha başarılı olmuştu. Uzun süre bir oyuncakla oynamak bebeğin onunla adeta bir bağ kurması gibi şeydi. Oyuncağın her yerini inceliyor , elliyor ve ağzına alıyordu. Sallayarak çıkardığı sesleri keşfediyor, şeklini sanırım aklına yazıyordu.

Peki ne zaman oyun zamanı olucak işte birde bunu belirlemek. Yeni doğanlar genellikle ilk ay çok uyurlar. İkinci ve üçüncü ayda daha çok uyanık olurlar. Genellikle en doğru zaman uykudan uyanılmış , karnımız doymuş ve altımızın temiz olduğu zamanlardır. Bebeğimiz mutlu , tok , uykusunu almış işte şimdi yeni bir oyuncakla tanışma zamanı.

“Bebeklerin bu zamanları bilgiye en iyi şekilde entegre oldukları zamanlardır.”

Bebeğimiz büyüdükçe oyucak çeşitliliğimiz artıyor ve tabiki kafalar karışıyor. Çünkü artık bebeğimizin kendi seçimleri olabilir.

Play Time with Mommy

Bazı bebekler vurmalı ses çıkaran oyuncakları daha çok severken bazı bebekler ise daha yumuşak el ile şekil değiştiren oyuncakları daha çok seviyor. Sizde bebeğinizi en iyi gözlemleyen kişi olduğunuz için zamanla onun için farklı seçenekler sunarak nelerden daha çok hoşlandığını gözlemleyebilirsiniz.

Bebeğiniz için aldığınız oyuncağı ilk başta onunla birlikte keşfetmek hem onun için hem sizin onunla iletişiminiz için çok iyi olacaktır. Aldığınız bir çıngırağı sallayarak ona göstermek aslında onun bu oyuncakla neler yapabileceğine dair ona ipucu vermiş olursunuz.

Onunla geçirdiğiniz oyun zamanlarında ona şarkılar söylemek, mimikler ve seslerle birlikte hikayeler okumak onu çok heyecanlandırıcaktır. Unutmayın bebeğiniz sizinle sürekli göz kontağı kurar. Sizin sesiniz , yüzünüzdeki mimikler onun için çok anlamlıdır. Mutlaka her gün oyun zamanlarında ona şarkılar, tekerlemeler söyleyin. Eğer çalışan bir anneyseniz akşam uyku zamanı ona sesinizle ninniler söyleyin.

4 ile 6 Ayda, bebeklerin motor becerileri gelişir. Nesneleri nasıl tutacaklarını artık biliyorlar. Ancak elden ağıza kolayca götürebilecekleri küçük cisimlere karşı dikkatli olun.

Sebep ve sonuç ilişkisini öğrenebilecekleri oyuncaklar bebeğiniz için daha öğretici olacaktır. Örneğin bir tencere, bir davul onu ses çıkarmaya yöneltecektir. Farklı sesler çıkaran nesneleri bir arada tutmak onun duyularını uyarır.

Havaların iyi olduğu günlerde mutlaka bebeğinizi bir gezintiye çıkartın. Dışarıdaki sesleri duyması, farklı insanlar, farklı nesneler görmesi onun dünyayı keşfetme yolculuğunda büyük bir adımdır. Sonbaharda yerden yapraklar alıp ona hışırtı sesini göstermek. Veya parkta oynayan çocukların kahkahalarına tanık olmak. Yapay bir süs havuzunun fiskiyesinden fışkıran su sesi. Yoldan geçen kamyon, araba ve korna sesleri. Yolda yanınızda yürüyen insan konuşmaları bebeğinizin sesleri öğrenmesini tanımasına yardımcı olur.

Unutmayın bebeğiniz keşfetmek istiyor.

Önceki İçerikBakıcı Arıyorum …
Merhaba ben Nihan Ece Ünal , e-ticaret ve dijital pazarlama uzmanı bir anne girişimciyim. Yazmayı ve değişik yerleri keşfetmeyi çok seviyorum. Baran ve Nisan’nın annesi olmak bana hem bebek büyütme konusunda deneyimler katarken , online bir anne bebek e-ticaret sitesi kurmak aynı zamanda ürünleri nasıl ve ne zaman kullanmamız gerektiğini yüzlerce anneyle konuşarak öğrenmemi sağladı. İşte tam da burada sizlere hem annelik deneyimlerimi, ürünleri ve kullanımları üzerinden yazarken buldum. Zamanla sizlerle yeni ürün ve markaları tanıştıracağım.