Lohusalık

0
42

Bebeğimiz dünya geldi, onu artık hayal etmek yerine onu kucağımıza alabiliyoruz. Hamilelik dönemi annelerin psikolojileri mutlu meraklı ve heyecanlıdır. Alışverişler yapılır, bebek partileri, kitaplar okunur, bebek odası hazırlanır gibi. Peki bebeğimi nasıl büyütücem ona bakabilecek miyim gibi sorular da kafamızı kurcalar.

Nedir bu lohusalık, aslında yeni doğum yapmış annelere LOHUSA denir. Doğum sonrası bu döneme lohusalık dönemi denir ve yaklaşık 42 gün sürer. Doğum sonrası sürece alışma dönemide diyebiliriz. Bazı anneler bu dönemi daha ağır geçirir. Bazı anneler ise kolaylıkla atlatırlar. Lohusa dönemini ağır geçiren annelere, lohusalık depresyonu gibi isimler ile bu süreci adlandırabiliriz.

Image result for lohusa kadın

Bu süreci atlatırken bazı hatalar yapılır ve bunlar bu süreci dahada içinden çıkılmaz bir hale sokar.

Sütüm yetecek mi endişesi, her anne doğumdan sonra sütüm bebeğime yetecek mi, sütüm gelicek mi endişesi yaşar. Bol bol su içmek bu konuda rahat olmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Misafir çağırmak yapılan en çok hatalardandır. Çünkü anne bu yeni döneme alışırken yalnız kalmak isteyebilir. Ve gelen misafirlerin verdiği öğüt veya sorular anneyi daha çok bunaltır.

Bazende annelerimizin desteğini istemeyiz, bebeğime illa ben kendim bakıcam diye diretmek annanelerin veya babanelerin desteğini reddetmek yapılan hatalardandır. Çünkü yenidoğan bakımı zordur bu sürece alışırken yanımızda birinin olması bizi rahatlatır.

Uykusuz kalmak, bebeğiniz uyurken mutlaka sizde uyuyun. Gündüz bebeğiniz uyuyunca farklı şeyler yapmanın yanı sıra mutlaka ve mutlaka uykunuzu alın. Çünkü gece çok uyanmanız sizi uykusuz ve yorgun bırakacaktır.

Alınan kilolara takılmak, hamilelik sürecinde aldığımız kiloları doğumdan hemen sonra birden veremeyiz. Bu bir süreçtir. Kilo vericem diye hemen diyete veya spora başlamayalım.

Önceki İçerikDoğru Bebek Alışverişi Nedir ?
Sonraki İçerikZeka Geliştiren Oyuncaklar
Merhaba ben Nihan Ece Ünal , e-ticaret ve dijital pazarlama uzmanı bir anne girişimciyim. Yazmayı ve değişik yerleri keşfetmeyi çok seviyorum. Baran ve Nisan’nın annesi olmak bana hem bebek büyütme konusunda deneyimler katarken , online bir anne bebek e-ticaret sitesi kurmak aynı zamanda ürünleri nasıl ve ne zaman kullanmamız gerektiğini yüzlerce anneyle konuşarak öğrenmemi sağladı. İşte tam da burada sizlere hem annelik deneyimlerimi, ürünleri ve kullanımları üzerinden yazarken buldum. Zamanla sizlerle yeni ürün ve markaları tanıştıracağım.