Gece Bebeğiniz Ağlıyorsa Ne yapmalısınız…

0
43

Hepimizin bilgidiği gibi bebekler doğar doğmaz ağlarlar. Aslında bu onların kendilerini ifade etme iletişim halleridir. İhtiyaçlarını ağlayarak anlatırlar. Acıktıklarında, uykuları geldiğinde, bezlerinin değişmesi gerektiğinde veya rahatsız oldukları anlarda ağlarlar. Peki mışıl mışıl uyuyan bebeğimiz birden neden ağlayarak uyanır. Ve biz ağlayan bebeğimizi nasıl sakinleştirebiliriz neler yapmalıyız.

Bebekler neden ağlayarak uyanır,

  1. Kötü rüya görmüş olabilir, diyeceksiniz ki simdi yeni doğan bebek rüyamı görür, evet görürler.
  2. Acıkmış olabilir.
  3. Altını ıslatmış olabilir.
  4. Hastalanmış olabilir.
  5. Emzik emiyorsa emziği düşmüş olabilir.
  6. Gündüz çok fazla uyumuş olabilir bunu göz ardı etmeyin.
  7. Sizi özlemiş olabilir.
  8. Psikolojik huzursuzluk olabilir.

Image result for ağlayan bebek

Bu sebepleri gözden geçirip bir çözüm ürettiğinizde bebeğinizin uyku düzenini kurabilirsiniz. Bebeğinizin fiziksel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra kucağınızda onu sakinleştirip uyutabilirsiniz. Bazı hastalık durumlarında hiçbir yöntem işe yaramıyorsa doktorunuzdan destek alabilirsiniz. Unutmayınki bebeklerin gece ağlamaları , ağlayarak uyanmaları çok normaldir. Bu durumlarda sakin olup sebepleri gözden geçirmek gerekir. Unutmayınki bebekler sünger gibidir, sizin gergin olduğunuzu hissederler. Ne kadar sakin olursanız bebeğinize de bu o kadar yansır.

Image result for ağlayan bebek

Bebeğiniz doğduğu andan itibaren günlük uyku rutini oluşturursanız. Bebeğiniz büyürken sizin için onu uyutmak o kadar kolay olur. Onu sakinleştiricek bir uyku arkadaşı , her zaman kendi yatağında uyuması, uyku öncesi banyo yapması ve ona kısa minik masallar anlatmak, ninni söylemek gibi. Bu rutine uyarsak bebeğimiz her akşam düzenli aynı saatte uyuyacaktır. Gece nöbetlerinizi eşinizle paylaşmak sizin stresinizi azaltır. Her zaman yardım istemekten çekinmeyin. Sizinde gece uykusuna ihtiyacınız var. Bu düzeni kurmanız hem sizin hem bebeğinizin yaşam kalitesini arttırır.

Önceki İçerikDoğru Bebek Alışverişi Nedir ?
Sonraki İçerikZeka Geliştiren Oyuncaklar
Merhaba ben Nihan Ece Ünal , e-ticaret ve dijital pazarlama uzmanı bir anne girişimciyim. Yazmayı ve değişik yerleri keşfetmeyi çok seviyorum. Baran ve Nisan’nın annesi olmak bana hem bebek büyütme konusunda deneyimler katarken , online bir anne bebek e-ticaret sitesi kurmak aynı zamanda ürünleri nasıl ve ne zaman kullanmamız gerektiğini yüzlerce anneyle konuşarak öğrenmemi sağladı. İşte tam da burada sizlere hem annelik deneyimlerimi, ürünleri ve kullanımları üzerinden yazarken buldum. Zamanla sizlerle yeni ürün ve markaları tanıştıracağım.